Danske regeringsledere 1848 - 2021
Titel: S = Statsminister
K = Konseilspræsident
P = Premierminister

   
Partier: A
B
BV
C
D
DS
E
F
G
H
I
Socialdemokratiet
Det Radikale Venstre
Bondevennerne
Det Konservative Folkeparti
Nye Borgerlige
National Samling
Retsforbundet
Socialistisk Folkeparti
Veganerpartiet
Højre
Liberal Alliance
  K
KP
M
N
O
Q
V
X
Ø
Å
Kristendemokraterne
Danmarks Kommunistiske Parti
Centrumdemokraterne
De Nationalliberale
Dansk Folkeparti
Kristeligt Folkeparti
Venstre
Uden parti
Enhedslisten
Alternativet
Klik på overskriften for at sortere efter denne
Regeringsleder Regeringstid Periode Parti Levealder
Otto Liebe 7 dage 30-03-1920 05-04-1920 Uden parti 68
Michael Petersen Friis 31 dage 05-04-1920 05-05-1920 Uden parti 86
Carl Eduard Rotwitt 69 dage 02-12-1859 08-02-1860 Bondevennerne 47
Ludvig Holstein-Ledreborg 74 dage 16-08-1909 28-10-1909 Venstre 72
Wilhelm Buhl2 187 dage 05-05-1945 07-11-1945 Socialdemokratiet 61
Wilhelm Buhl1 190 dage 04-05-1942 09-11-1942 Socialdemokratiet 73
Ditlev Gothardt Monrad 194 dage 31-12-1863 11-07-1864 De Nationalliberale 75
Carl Christopher Georg Andræ 208 dage 18-10-1856 13-05-1857 Uden parti 80
Carl Theodor Zahle1 251 dage 28-10-1909 05-07-1910 Det Radikale Venstre 80
Niels Neergaard1 309 dage 12-10-1908 16-08-1909 Venstre 82
Jens Otto Krag2 361 dage 11-10-1971 05-10-1972 Socialdemokratiet 63
Christen Fonnesbech 363 dage 14-07-1874 11-07-1875 Bondevennerne 62
Poul Hartling 1 år 57 dage 19-12-1973 13-02-1975 Venstre 85
Anker Jørgensen1 1 år 63 dage 05-10-1972 06-12-1973 Socialdemokratiet 93
Christian Albrecht Bluhme1 1 år 86 dage 27-01-1852 21-04-1853 Højre 71
Hannibal Sehested 1 år 89 dage 27-04-1900 24-07-1901 Højre 81
Christian Albrecht Bluhme2 1 år 119 dage 11-07-1864 06-11-1865 Højre 71
Hans Hedtoft2 1 år 125 dage 30-09-1953 01-02-1955 Socialdemokratiet 51
Anders Sandøe Ørsted 1 år 236 dage 21-04-1853 12-12-1854 Uden parti 81
Peter Georg Bang 1 år 312 dage 12-12-1854 18-10-1856 Uden parti 63
Knud Kristensen 2 år 7 dage 07-11-1945 13-11-1947 Venstre 81
Mette Frederiksen 2 år 30 dage 27-06-2019 Socialdemokratiet
Thomas Madsen-Mygdal 2 år 139 dage 14-12-1926 30-04-1929 Venstre 66
Erik Scavenius 2 år 179 dage 09-11-1942 05-05-1945 Socialdemokratiet 85
Lars Lykke Rasmussen1 2 år 182 dage 05-04-2009 03-10-2011 Venstre
Viggo Kampmann 2 år 197 dage 21-02-1960 03-09-1962 Socialdemokratiet 65
Carl Christian Hall1 2 år 204 dage 13-05-1857 02-12-1859 De Nationalliberale 76
Thorvald Stauning1 2 år 236 dage 23-04-1924 14-12-1926 Socialdemokratiet 68
Tage Reedtz-Thott 2 år 291 dage 07-08-1894 23-05-1897 Højre 84
Erik Eriksen 2 år 337 dage 30-10-1950 30-09-1953 Venstre 69
Hugo Egmont Hørring 2 år 340 dage 23-05-1897 27-04-1900 Højre 66
Klaus Berntsen 2 år 353 dage 05-07-1910 21-06-1913 Venstre 82
Hans Hedtoft1 2 år 354 dage 13-11-1947 30-10-1950 Socialdemokratiet 51
Johan Henrik Deuntzer 3 år 176 dage 24-07-1901 14-01-1905 Venstre 73
Hilmar Baunsgaard 3 år 253 dage 02-02-1968 11-10-1971 Det Radikale Venstre 69
Helle Thorning-Schmidt 3 år 271 dage 03-10-2011 28-06-2015 Socialdemokratiet
Jens Christian Christensen 3 år 273 dage 14-01-1905 12-10-1908 Venstre 74
Carl Christian Hall2 3 år 312 dage 24-02-1860 31-12-1863 De Nationalliberale 76
Adam Wilhelm Moltke 3 år 312 dage 22-03-1848 27-01-1852 Uden parti 78
Niels Neergaard2 3 år 356 dage 05-05-1920 23-04-1924 Venstre 82
Lars Lykke Rasmussen2 4 år 1 dage 28-06-2015 27-06-2019 Venstre
Ludvig Holstein-Holsteinborg 4 år 49 dage 28-05-1870 14-07-1874 Højre 76
Christian Emil Krag-Juel-Vind-Frijs 4 år 205 dage 06-11-1865 28-05-1870 Højre 78
Hans Christian Svane Hansen 5 år 23 dage 01-02-1955 21-02-1960 Socialdemokratiet 53
Jens Otto Krag1 5 år 155 dage 03-09-1962 02-02-1968 Socialdemokratiet 63
Carl Theodor Zahle2 6 år 285 dage 21-06-1913 30-03-1920 Det Radikale Venstre 80
Anders Fogh Rasmussen 7 år 132 dage 27-11-2001 05-04-2009 Venstre
Anker Jørgensen2 7 år 215 dage 13-02-1975 10-09-1982 Socialdemokratiet 93
Poul Nyrup Rasmussen 8 år 309 dage 25-01-1993 27-11-2001 Socialdemokratiet
Poul Schlüter 10 år 171 dage 10-09-1982 25-01-1993 Det Konservative Folkeparti
Thorvald Stauning2 13 år 12 dage 30-04-1929 04-05-1942 Socialdemokratiet 68
Jacob Brønnum Scavenius Estrup 19 år 83 dage 11-06-1875 27-08-1894 Højre 88